51. BIEGI GRYFITÓW

16 września 2022 r. na stadionie miejskim im. Leszka Słoninki przy ul. Sportowej 5 w Pyrzycach odbyła się kolejna – 51. edycja Biegów Gryfitów.
Patronat honorowy nad uroczystością objęli: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz oraz Burmistrz Pyrzyc Marzena Podzińska

Patronat medialny: TVK Aura, Kurier Szczeciński i Dwutygodnik Puls Powiatu Pyrzyckiego.

Podczas zawodów na stadionie gościliśmy około TYSIĄC osób – zawodników, opiekunów, kibiców. Wszyscy z nich mieli okazję przeżyć namiastkę igrzysk olimpijskich. W uroczystej defiladzie, którą prowadził chorąży – Pan Wojciech Piwowarczyk – znakomity średniodystansowiec (czwarty zawodnik Mistrzostw Polski, wielokrotny Mistrz Województwa) uczestniczyli przedstawiciele szkół, klubów sportowych i stowarzyszeń. Flagę olimpijską ceremonialnie nieśli lekkoatleci LMKS Żak Pyrzyce – sekcja lekkiej atletyki – Weronika Rybińska, Julia Piwoni, Karolina Machnio, Nikodem Karpiński, Olivier Allert i Michał Stryjewski, tuż za nimi z flagą narodową szli czołowi zawodnicy sekcji piłki siatkowej LMKS ŻAK Pyrzyce – Oskar Makowski, Mateusz Podkowa, Szymon Petryszak i Jakub Huska. Natomiast flagę pyrzycką godnie nieśli zawodnicy drużyny trampkarzy MLKS Sokół Pyrzyce – Dominik Suska, Igor Procyk, Hubert Lewandowski, Wojciech Jonasik i Wojciech Szczęśniak. Poczet flagowy tworzyli reprezentanci pyrzyckiej lekkoatletyki: Amelia Kacprzak, Julia Błażejewska i Piotr Maduzia.

Oficjalnego otwarcia uroczystości dokonała Burmistrz Pyrzyc Marzena Podzińska. Podczas otwarcia odbył się również ceremoniał olimpijski. Przy dźwiękach hymnu narodowego poczet flagowy wzniósł na maszt flagę olimpijską. Z niesionej przez Marcela Kowalskiego (kluczowego lekkoatletę LMKS ŻAK Pyrzyce) pochodni zapłonął znicz – pyrzycki symbol olimpijski. W uroczystościach udział wzięli znani i utytułowani olimpijczycy:
Pan Henryk Wawrowski (piłka nożna, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Montrealu 1976 r.),
Pan Janusz Brzozowski (polski piłkarz ręczny, w latach 1973–1982 reprezentant Polski, brązowy medalista olimpijski z Igrzysk Olimpijskich w Montrealu),
Pan Krzysztof Pierwieniecki (boks, olimpijczyk z Monachium 1972 r.).
Obecni byli również:
Pan Stanisław Kopeć – prezes Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej,
Pani Izabela Naglewicz-Goclik – pomysłodawczyni pyrzyckich przełajów, mieszkanka Pyrzyc, zawodniczka Orkanu Poznań, niegdyś mistrzyni Wielkopolski w skoku wzwyż i doskonała biegaczka przez płotki,
– Pani Alina Werstak – wójt gminy Warnice,
– Pan Piotr Rybkowski – wójt gminy Kozielice,
Pan Józef Czaboćko – wiceprezes Pyrzyckiego Klubu Olimpijczyka,
goście z gminnych, powiatowych i zachodniopomorskich instytucji samorządowych i stowarzyszeń, dyrektorzy jednostek powiatowych i gminnych, reprezentanci klubów i związków, działacze sportowi i trenerzy.
Jedną z głównych części uroczystości było wręczenie drugich kółek olimpijskich przyznanych przez Polski Komitet Olimpijski za szczególne osiągnięcia w sporcie i promowanie idei olimpijskiej, które otrzymali zawodnicy LMKS ŻAK Pyrzyce – uczestnicy Europejskich Igrzysk Dzieci w lekkiej atletyce w Brnie (Czechy). Drugie kółko olimpijskie z rąk naszych znamienitych gości otrzymali:
Marcel Kowalski (złoty medalista w biegu na 1500 m),
Amelia Kacprzak (srebrna medalistka w skoku w dal oraz zdobywczyni brązowego medalu w biegu na 60 m),
Nikodem Karpiński (srebrny medalista w biegu na 300 m),
Piotr Maduzia, który wywalczył brązowy medal w biegu na 800 m).

Uhonorowani zostali również pozostali zawodnicy, którzy godnie reprezentowali Pyrzyce na ww. Igrzyskach, osiągając wspaniałe wyniki: Julia Błażejewska, Julia Piwoni, Karolina Machnio, Weronika Rybińska, Natalia Mikuła, Iga Kaniewska, Julia Szymańska, Olivier Allert, Wojciech Jonasik, Michał Stryjewski oraz Mateusz Pluta. Burmistrz Pyrzyc Marzena Podzińska oraz Dyrektor OSiR Ewa Hancz wręczyły każdemu zawodnikowi list gratulacyjny, voucher ufundowany przez Decathlon Szczecin oraz słodkości. List gratulacyjny oraz drobny upominek otrzymał również Pan Wojciech Piwowarczyk, który jest trenerem dzieci i młodzieży w sekcji lekkoatletyki w LMKS ŻAK PYRZYCE.

Zaraz po otwarciu wydarzenia 630-osobowa grupa zawodniczek i zawodników czekała już na biegi w poszczególnych kategoriach wiekowych. Uczestnicy przybyli do nas z terenu powiatu pyrzyckiego, ale nie tylko, bo byli z nami uczestnicy ze Szkoły Podstawowej im. Unii Europejskiej z Nowogródka Pomorskiego i zawodnicy UKS ARBOD DOBRA z Dobrej (powiat łobeski). Tradycyjnie na start zawodów jako pierwsi wbiegli uczniowie pierwszych i drugich klas szkoły podstawowej. Ostatnimi, którzy kończyli tegoroczną imprezę lekkoatletyczną byli mężczyźni rocznik 2004 i starsi, mając do pokonania dystans 3000 m. Na linii mety każdy uczestnik otrzymał złoty medal. We wszystkich kategoriach pierwsza zwycięska szóstka otrzymała puchary lub statuetki oraz nagrody rzeczowe. Dodatkowo w każdej kategorii wiekowej rozlosowanych zostało 12 voucherów do sieci sklepów Decathlon (po jednym w każdej kategorii). Wręczono również dwie nagrody specjalne – hulajnogi. Pierwsza z nich była losowana wśród zwycięzców miejsc I – VI w każdej kategorii wiekowej, a druga wśród wszystkich startujących. Na zakończenie odbyło się również losowanie vouchera o wartości 500 zł na zakup sprzętu sportowego w sieci sklepów Decathlon. Spośród szesnastu szkół i klubów voucher trafił do Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Pyrzycach.

Sędziami na mecie były Panie:Danuta Kuźnicka i Zofia Kusz (nauczycielki wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Pyrzycach) wsparte uczniami z Zespołu Szkół NR 1 w Pyrzycach oraz z Zespołu Szkół NR 2 Centrum Kształcenia Ustawicznego w Pyrzycach. Starterem zawodów był Pan Piotr Klapenda, natomiast obsługę medyczną zapewnili strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pyrzycach.

Głównym organizatorem wydarzenia był OSiR w Pyrzycach, współorganizatorzy: Gmina Pyrzyce oraz Stowarzyszenie „Pyrzycka Grupa Miłośników Sportu”. Partnerem strategicznym była Firma Decathlon – sieć sklepów w Szczecinie.
Współorganizatorem wydarzenia jest również WOJEWÓDZTWO ZACHODNIOPOMORSKIE.

Projekt współfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.

CZĘŚCIOWE WYNIKI BIEGÓW:

500 m dziewczęta, r. 2015/2014:
1. Hanna Malanowska – SP w Pyrzycach
2. Maria Malanowska – SP w Pyrzycach
3. Martyna Mijalska – UKS ARBOD Dobra
4. Antonina Krzysztoszek – SP w Pyrzycach
5. Lena Falandysz – SPzOI w Pyrzycach

6. Ada Dołgowska – NSP w Przelewicach

500 m chłopcy, r. 2015/2014:
1. Michał Słowik – SPzOI w Pyrzycach
2. Jakub Daniłowski – SPzOI w Pyrzycach
3. Mikołaj Molasy – SPzOI w Pyrzycach
4. Michał Maćkiewicz – SP w Pyrzycach
5. Franciszek Chwalba – SPzOI w Pyrzycach

6. Alan Urban – SPzOI w Pyrzycach

600 m dziewczęta, r. 2013/2012:
1. Melania Wróblewska – SPzOI w Pyrzycach
2. Łucja Rządkowska – SPzOI w Pyrzycach
3. Aleksandra Prodan – SPzOI w Pyrzycach
4. Laura Strońska – SP w Brzesku
5. Natalia Karkoszka – SP w Pyrzycach

6. Natalia Pyschny – NSP NR 1 w Pyrzycach

600 m chłopcy, r. 2013/2012:
1. Alan Ligęza – UKS ARBOD Dobra
2. Stanisław Kowalczyk – SP w Kozielicach
3. Nikodem Pluta – SPzOI w Pyrzycach
4. Oliwier Ligęza – UKS ARBOD DOBRA
5. Adrian Bartosik – SPzOI w Pyrzycach

6. Michał Osiński – SPzOI w Pyrzycach

800 m dziewczęta, r. 2011/2010:
1. Julia Piwoni – SPzOI w Pyrzycach
2. Karolina Michnio – SPzOI w Pyrzycach
3. Dorota Nowicka – UKS ARBOD DOBRA
4. Lena Madej – SPzOI w Pyrzycach
5. Hanna Pasikowska – SPzOI w Pyrzycach

6. Julia Guźniczak – UKS ARBOD Dobra

800 m chłopcy, r. 2011/2010:
1. Olivier Allert – SPzOI w Pyrzycach
2. Wojciech Jonasik – SPzOI w Pyrzycach
3. Olaf Urban – SPzOI w Pyrzycach
4. Kacper Wróbel – ZSP w Żabowie
5. Mateusz Pluta – SPzOI w Pyrzycach

6. Filip Kuchta – SP w Kozielicach

1000 m dziewczęta, r. 2009/2008:
1. Julia Błażejewska – ZS NR 1 w Pyrzycach
2. Aleksandra Szymborska – SPzOI w Pyrzycach
3. Hanna Obażanek – SPzOI w Pyrzycach
4. Wiktoria Szram – ZSP w Żabowie
5. Oliwia Wirska – UKS ARBOD Dobra

6. Anna Łukiewicz – SP w Kozielicach

1500 m chłopcy, r. 2009/2008:
1. Marcel Kowalski – SPzOI w Pyrzycach
2. Nikodem Karpiński – SPzOI w Pyrzycach
3. Wojciech Paplicki – SPzOI w Pyrzycach
4. Miłosz Kaczyński – ZS NR 1 w Pyrzycach
5. Robert Siurdyna – UKS ARBOD DOBRA
5. Natan Szram – ZSP w Żabowie

6. Jakub Bernadzki – ZS NR 2 CKU w Pyrzycach

1500 m dziewczęta, r. 2007 – 2005:
1. Natalia Mikuła – ZS NR 1 w Pyrzycach
2. Nikola Tokarska – ZS NR 2 CKU w Pyrzycach
3. Oliwia Sitarska – ZS NR 2 CKU w Pyrzycach
4. Dominika Paliwoda – ZS NR 2 CKU w Pyrzycach
5. Julia Cybulska – ZS NR 1 w Pyrzycach

6. Barbara Kujawska – ZS NR 1 w Pyrzycach

2000 m chłopcy, r. 2007 – 2005:
1. Hubert Wiatrzyk – ZS NR 2 CKU w Pyrzycach
2. Fabian Popielarczyk – ZS NR 2 CKU w Pyrzycach
3. Gracjan Kusy – ZS NR 1 w Pyrzycach
4. Mateusz Plaskota – ZS NR 2 CKU w Pyrzycach
5. Michał Fryda – ZS NR 2 CKU w Pyrzycach

6. Eryk Czułnowski – ZS NR 1 w Pyrzycach

2000 m bieg otwarty kobiet, r. 2004 i starsze:
1. Anna Olszewska– Kozielice
2. Karolina Rudzka– UKS KLEKS w Pyrzycach

3. Marta Piwoni – LMKS ŻAK Pyrzyce

3000 m bieg otwarty mężczyzn, r. 2004 i starsi:
1. Mariusz Karpiński – LMKS ŻAK Pyrzyce

2. Dominik Maciąg – ZS NR 1 w Pyrzycach

Jest nam niezmiernie miło, że Biegi Gryfitów cieszą się niesłabnącą popularnością i co roku przybywa do nas tak dużo zawodników biorących w nich udział. Dziękujemy uczestnikom, ich opiekunom, nauczycielom, trenerom, że chcieli spędzić czas na pyrzyckim stadionie. Mamy nadzieję, że widzimy się za rok na kolejnej edycji Biegów. Jeszcze raz gratulujemy zwycięzcom!

Do wszystkich partnerów oraz osób i instytucji wspierających 51. Biegi Gryfitów kierujemy serdeczne podziękowania za pomoc, zaangażowanie i propagowanie idei sportu w naszym regionie. Są to:
– Gmina Pyrzyce
– Stowarzyszenie „Pyrzycka Grupa Miłośników Sportu
– Województwo Zachodniopomorskie
– Zachodniopomorska Federacja Sportu
– Zachodniopomorska Rada Olimpijska
– Zachodniopomorskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe
– Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Szczecinie
– Powiat Pyrzycki
– Gmina Bielice
– Gmina Kozielice
– Gmina Przelewice
– Gmina Warnice
– Powiatowy Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Pyrzycach
– Pyrzycki Klub Olimpijczyka
– Szkoła Podstawowa w Pyrzycach im. Janusza Korczaka w Pyrzycach
– Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Leonida Teligi w Pyrzycach
– Zespół Szkół NR 1 im. Noblistów Polskich w Pyrzycach
– Zespół Szkół NR 2 Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Tadeusza Kościuszki w Pyrzycach
– LMKS Żak Pyrzyce
– MLKS Sokół Pyrzyce
– UKS Piast Pyrzyce
– Komenda Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pyrzycach
– Pyrzycki Dom Kultury
– Decathlon Szczecin
– PSB Globex Sklep Mrówka w Pyrzycach
– Backer OBR Sp. z o.o. w Pyrzycach
– Pyrzyckie Przedsiębiorstwo Komunalne
– Gospodarstwo Rolne Hubert Bekasiak
– Pani Danuta Kuźnicka
– Pani Zofia Kusz
– Pani Kamila Migdał
– Pani Ewelina Polberk
– Pan Piotr Klapenda
– Pan Dariusz Jagiełło

– Pan Ariel Ostolski

Organizacją tegorocznej edycji Biegów Gryfitów z ramienia Ośrodka Sportu i Rekreacji zajmowali się: Dyrektor OSiR Ewa Hancz, Justyna Gredka, Eliza Karasiewicz, Marek Lewandowski, Marcin Nowak , Krzysztof Nowak, Agnieszka Lubecka, Zbigniew Chmielewski.