Hala widowiskowo – sportowa im. Polskich Olimpijczyków

halaMiasto Pyrzyce położone jest w województwie zachodniopomorskim w niewielkiej odległości od Szczecina (46 km), Stargardu Szczecińskiego (30 km), lotniska w Goleniowie (60 km), najbliższego przejścia granicznego (Polska – Niemcy) Kołbaskowa (50 km) czy też Berlina (150 km), Powierzchnia miasta wynosi 39 km2 i liczy  12 340 osoby. Położenie geograficzne Ziemi Pyrzyckiej gwarantuje jej rozwój gospodarczy. Z uwagi na występowanie dobrych gleb, tzw. czarnych ziem, gmina ma charakter typowo rolniczy. Pod względem przyrodniczym jest to również teren niezwykle ciekawy, o zróżnicowanej budowie geologicznej i rzeźbie powierzchni.

Oczywistym jest, że w czasach postępującej komputeryzacji, życiu w ciągłym stresie oraz siedzącym trybie pracy, ludzie poza biernym wypoczynkiem, poszukują również czynnych form spędzania wolnego czasu.

Pyrzycki Ośrodek Sportu i Rekreacji jest doskonale do tych celów przygotowany, spełnia oczekiwania mieszkańców Miasta i Gminy Pyrzyce jak i turystów

HALA SPORTOWA

         Obiekt został oddany do użytku jesienią w 2002 roku i natychmiast stał się centrum sportowym całej gminy w okresie jesiennym i zimowym. Ogólna powierzchnia hali wynosi 2 770m 2, w której znajduję się pełnowymiarowe boisko do większości gier zespołowych (piłka nożna, piłka siatkowa, koszykówka, piłka ręczna, a także zmagania lekkoatletyczne) wyposażone w nagłośnienie, elektryczną tablicę wyników oraz widownię z 420 miejscami siedzącymi. Przed obiektem powstał parking na około 70 samochodów. Wszystkie te elementy pozwalają na odbywanie się imprez masowych dla okolicznych mieszkańców.

Godziny pracy jednostki dostosowane są do potrzeb sezonu sportowo – rekreacyjnego i konkretnych wydarzeń. W dni powszednie (od poniedziałku do piątku) hala czynna jest w godzinach 7:00 – 22:00 oraz w weekendy – dostosowane są do określonych imprez.

Do godziny 14:30 z hali korzystają uczniowie Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego, natomiast w godzinach popołudniowych użytkują dzieci, młodzież  i dorośli zrzeszeni w klubach i stowarzyszeniach sportowych. Wraz ze wzrostem zamożności i świadomości o zdrowym trybie życia, z hali korzysta coraz więcej zakładów pracy i  osób prywatnych, którzy zaczynają rozumieć, że sport to zdrowie . Hala wpływa na rozwój sportu szkolnego, na krzewienie kultury fizycznej wśród dzieci i dorosłych mieszkańców miasta i gminy Pyrzyce, jak również jest wykorzystywana do celów kulturalno- rozrywkowych.

W pomieszczeniach hali funkcjonuje również sala lustrzana, w której prowadzone są zajęcia (karate, MMA, zapasy, yoga, aerobik, zumba, taniec, bjj) oraz sauna, gabinet masażu i bar, wszystko z myślą o mieszkańcach. W gabinecie masażu, zatrudniona została osoba niepełnosprawna, doskonale rozumiejąca dolegliwości osób z nie domaganiami narządu ruchu. Okazało się, że był to bardzo trafiony pomysł. Budując w tych samych pomieszczeniach saunę, pomyślano o jej relaksacyjnym, zdrowotnym  i wypoczynkowym znaczeniu, zarówno dla osób czynnie uprawiających sport jak i amatorów „zrzucania” zbędnych kilogramów.

W okresie jesienno- zimowym nie ma sobotnio – niedzielnego weekendu, aby obiekt przy ul. Rolnej 5 nie tętnił życiem, gdzie parkiet hali jest areną zmagań sportowych oraz cyklicznych turniejów i imprez rekreacyjno – sportowo – kulturalnych.

Reasumując nieruchomość pełni następujące funkcję:

  • stanowi miejsce rozgrywek sportowych, międzyszkolnych
  • odbywają się tu imprezy masowe o charakterze kulturalno- widowiskowym
  • jest miejscem treningu i rozgrywek sekcji sportowych
  • odbywają się tu zajęcia sportowe i rekreacyjne dla mieszkańców poza czasem zajęć szkolnych

IMPREZY, FESTYNY

        Organizacja turniejów, zarówno sportowych jak i festynów rekreacyjno – zabawowych, to jedno z zadań pyrzyckiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. „Hall of Fame” – Galeria Sławnych i Zasłużonych Ludzi Sportu Ziemi Pyrzyckiej, „Biegi Gryfitów”, Dni Olimpijczyka, Turniej Piłkarski Oldbojów im. Kazimierza Niewiadomskiego oraz Halowe Turnieje Piłkarskie i Siatkarskie, Rajdy Nordic Walking, Turnieje Tenisa Ziemnego i Stołowego – to uroczystości, które na stałe wpisały się do kalendarza imprez zachodniopomorskich związków sportowych.
W okresie letnim zyskały sobie bardzo dużą popularność festyny organizowane we wszystkich miejscowościach Gminy Pyrzyce. Biorą w nich udział dzieci, młodzież i dorośli. W coraz większym stopniu w realizacji tych przedsięwzięć, w profesjonalną osirowską obsługę zaangażowane są lokalne Rady Sołeckie i inne podmioty.