Półkolonia „Ruch to zdrowie! Przyjdź do nas i się dowiedz!”

Organizowany przez Ośrodek Sportu i Rekreacji każdy wakacyjny turnus to zajęcia i animacje o różnej tematyce – gry i zabawy, zajęcia sportowe, kreatywne i edukacyjne. Dbamy przy tym o bezpieczeństwo naszych drogich półkolonistów. Staramy się, aby każdy dzień był pełen wrażeń i dobrej zabawy! W tegorocznej edycji półkolonii do organizacji włączyło się Stowarzyszenie Coolturalni, które pozyskało dofinansowanie na ten cel.

W terminie od 11 do 15 lipca 2022 r. dwudziestosześcioosobowa grupa dzieci uczestniczyła w zaplanowanych atrakcjach. Były to działania o różnym charakterze: edukacyjne, sportowe, rekreacyjne, rozrywkowe oczywiście również. Były gry, zabawy,  wycieczki, zmagania survivalowe, warsztaty kulinarne, florystyczne, zajęcia plastyczne i rękodzielnicze.

Nasza wakacyjna, sportowa przygoda rozpoczęła się oczywiście od ważnych rozmów o bezpieczeństwie i zasadach panujących podczas zajęć i warsztatów, wycieczek pieszych, rowerowych i autokarowych. Następnie wspólnie stworzyliśmy regulamin bez używania słowa „NIE” oraz wykonaliśmy sztandar półkolonii pn. „Mocna grupa sportowców”, który towarzyszył nam każdego dnia.

Kolejny półkolonijny dzień spędziliśmy na poligonie w Chełmie Gryfickim pod okiem wyspecjalizowanej kadry z Kajtur Event-Poligon. W atmosferze przygody i integracji grupa wzięła udział w zajęciach survivalowych „Operacja Integracja-KDS”. Dzieci opracowały strategię zadań zespołowych, co pozwoliło im zdobyć jak największą liczbę punktów. A trzeba przyznać, że zadania wymagały poświęcenia czasu, uwagi i precyzji. Poligonowe zmagania nie były im straszne, nawet budowa tratwy nie sprawiła trudności.

Każdy dzień owocował w inne atrakcje. W środę zameldowaliśmy się w Domu Kultury 13 Muz w Szczecinie, gdzie w Galerii TWORZĘ SIĘ dzieci uczestniczyły we wspaniałych warsztatach o emocjach. Dzięki stworzonej przestrzeni dzieci mogły poznać, czym są emocje, jak wyglądają, gdzie mieszkają oraz czy wydają jakieś dźwięki. Bo wiemy na pewno, że wszystkie są w nas i są nam bardzo potrzebne. A po warsztatach w 13 Muzach wybraliśmy się na Arkonkę. Pobyt w tym basenowo-rekreacyjnym kompleksie położonym w sercu Lasu Arkońskiego to same wodne szaleństwa i radości. Lody i upominki były obowiązkowym elementem wycieczki.

W czwartek w stargardzkiej Bastei w Muzeum Archeologiczno-Historycznym, podczas warsztatu „Konstruktorzy. Architektura świata”, dzieci przy pomocy prostych materiałów i narzędzi (brystolu, nożyczek, taśmy bezbarwnej, kleju czy zszywacza) poznały inspiracje i kreacje współczesnych, topowych architektów. Dowiedziały się przy tym czy praca architekta ma coś wspólnego ze światem sztuki. Trzeba przyznać, że prace były bardzo pomysłowe i oryginalne. Natomiast w gmachu głównym muzeum uczestniczyliśmy w aktywnej zabawie z gliną w ramach warsztatów „Podstawy garncarstwa”. I tu również nasza grupa wykazała się zdolnościami manualnymi. Ulepione prace (kubeczki, miseczki i dzbanuszki) dzieci zabrały ze sobą do domu. W przerwie warsztatowej zwiedziliśmy muzealne wystawy „Dzień po dniu…Stargard”, „Aptekarstwo pomorskie i stargardzkie na przestrzeni wieków” oraz „Stargardzki przemysł w czasach PRL”. Kolejną czwartkową atrakcją był pobyt w Stargardzkim Centrum Nauki Filary. Podczas dwugodzinnej zabawy edukacyjnej, zwiedzanie było przygodą, swoistą “podróżą w czasie”.

W ostatni piątkowy dzień półkolonii odbyły się warsztaty. Podczas warsztatów kulinarnych pod okiem instruktora – Pani Katarzyny Kosno  dzieci wcieliły się w rolę prawdziwych Master Chefów i przygotowały przepyszny dżem wiśniowo-jabłkowy z nutą cynamonu oraz chrupiące faworki. Natomiast podczas warsztatów florystycznych z Panią Joanną Powroźnik uczestnicy przekonali się, że układanie kwiatów jest wspaniałą formą nie tylko zabawy, ale także przedstawieniem swojego sposobu postrzegania piękna za pomocą różnych kompozycji kwiatowych. Sportowe wyzwania również nie sprawiały dzieciom problemu, z zaciekawieniem i ochotą brały w nich udział.

W ramach półkolonijnego wypoczynku zapewnione było wyżywienie, napoje oraz owocowo – słodki poczęstunek, transport oraz upominki. Wakacyjny projekt okazał się atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu. Różnorodny i bogaty program nie tylko nie pozwolił na nudę, ale uczył i bawił.

 

Organizatorzy:

OSiR w Pyrzycach I Stowarzyszenie Coolturalni

Partnerzy:

Gmina Pyrzyce I Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Pyrzycach I EMBUS – Monika i Jacek Pakuła

Zadanie – półkolonia „Ruch to zdrowie! Przyjdź do nas i się dowiedz!” dofinansowane jest ze środków Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju #FundacjaPFR w ramach programu grantowego #WakacyjnaAktywAKCJA