RYS HISTORYCZNY BIEGÓW GRYFITÓW – TO JUŻ 50 LAT

RYS HISTORYCZNY BIEGÓW GRYFITÓW
Jest wrzesień 1970 roku troje pasjonatów sportu Izabela Naglewicz – Goclik, Jerzy Goclik oraz Andrzej Rajszner – założyciele Ludowego Klubu Sportowego „SPARTAKUS” w Pyrzycach, przedstawiają projekt organizacji biegów przełajowych w Pyrzycach. Pomysł ten zyskuje akceptację ówczesnych władz, i 4 marca 1971 roku odbywają się pierwsze biegi przełajowe w ramach Mistrzostwa Powiatu Pyrzyckiego dla uczniów szkół podstawowych, a w ramach Mistrzostw Województwa Szkół Rolniczych dla uczniów szkół ponadpodstawowych. I tak formuła realizowana jest w każdą pierwszą niedzielę marca danego roku, aż do 1975.
Od roku 1976 organizację biegów przejmuje Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pyrzycach, a biegi przełajowe w Pyrzycach otrzymują oficjalną nazwę „BIEGI GRYFITÓW”. Nazwa nawiązuje do takich wydarzeń jak Bieg Wazów czy Bieg Piastów i w swej symbolice nawiązuje do tysiąclecia historii Pomorza Zachodniego.
Przez wiele lat „Biegi Gryfitów” są umieszczane w kalendarzach sportowych Szczecińskiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki, jak i Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Bierze w nich udział wiele późniejszych znakomitości – reprezentantów Polski i Olimpijczyków. Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć o Ewie Wrzosek (wielokrotna reprezentantka kraju na największych imprezach lekkoatletycznych – Mistrzostwa Świata, Pucharu Świata, Pucharu Europy), Danucie Bartoszek (Mistrzyni Polski z 1984 roku, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski, uczestniczka Mistrzostw Świata: Ateny 1997, Stuttgart 1993, Toronto 1992 – zdobywczyni II miejsca, olimpijka – Atlanta 1996 rok.), Marcinie Lewandowskim (olimpijczyk z Pekinu 2008, Londynu (2012) i Rio 2016), Pawle Januszewskim (Mistrz Europy z 1998, reprezentant Polski na Igrzyskach Olimpijskich, czterokrotny Mistrz Polski 1993, 1994, 1995 oraz 2000, uczestnik Mistrzostw Świata), Sofii Ennaoui (finalistka Igrzysk Olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro i Wicemistrzyni Europy z 2018), czy też Wojciechu Piwowarczyku, naszym znakomitym średniodystansowcu (czwarty zawodnik Mistrzostw Polski, medalista Mistrzostw Polski LZS, zwycięzca „Ćwierćmaratonu Polickiego” a także strefowych Mistrzostw Polski (makroregionu), wielokrotny Mistrz Województwa). Obecnie jako nauczyciel wychowania fizycznego oraz wiceprezes MLKS Żak Pyrzyce realizuje swoje pasje, kształcąc młody narybek pyrzyckiej lekkoatletyki.
Przez lata biegi cieszą się nieustającą popularnością wśród szkół i klubów województwa zachodniopomorskiego i nie tylko. Jako ciekawostkę należy podać, że Biegi Gryfitów są największą imprezą masową na Pomorzu Zachodnim, a liczba uczestników niejednokrotnie przekraczała 1000 osób.
Od kilkunastu lat wydarzenie to odbywa się w miesiącu kwietniu jako jedna z imprez towarzyszących Pyrzyckim Dniom Olimpijczyka. Jedynie dwie ostatnie edycje licząc obecną z uwagi na pandemię przeniesione zostały na miesiąc wrzesień.
A już 24 września 2021 r. na Stadionie Miejskim w Pyrzycach świętować będziemy jubileuszowe obchody pyrzyckiego wydarzenia biegowego, na które serdecznie zapraszamy!